Susret sa Ljubivojem Ršumovićem

U utorak, 21. februara 2023. godine, u saradnji sa Sekretarijatom za kulturu i Herceg Festom, imali smo veliku čast da ugostimo Ljubivoja Ršumovića, jednog od naših najvećih pjesnika za djecu, uz koga su odrastale i odrastaju mnoge generacije mališana. Zadovoljstvo je bilo imati priliku i privilegiju da takvo veliko ime ugostimo u našem gradu, na sceni naše Dvorane „Park“. Vrijedni učenici novskih osnovnih škola su se brzo organizovali uz pomoć svojih nastavnika maternjeg jezika, naučili poznate, možemo slobodno reći kultne stihove velikog Ršuma, kako bi ih recitovali na bini za mnogobrojne posjetioce i poštovaoce pjesnikovog djela, koji su ispunili dvoranu do kraja njenih kapaciteta, a i više od toga.

Pjesnik se obratio publici govoreći svoje poznate stihove, koje smo mogli uz njega i sami recitovati, jer oni su dio našeg odrastanja, školovanja, mnogi su dobili i muzički aranžman i neizostavan su dio dječjih zabava. Govorio je o svojim počecima, uticajima koje je na njega imala književnost njegovih savremenika, i istakao da „ne bi mogao pisati da prvo nije čitao“. Značajan dio večeri posvećen je Ršumovim stihovioma za odrasle, ili kako je rekao „onu malo stariju decu“. Aplaudirali smo, tapšali i pljeskali; sve su to riječi koje smo uz pjesnika našli da izrazimo uzbuđenje zbog susreta. Mala i velika djeca slikala su se sa svojim pjesničkim junakom, donijela knjige na potpis, kako bi sačuvala sjećanje na ovo nezaboravno veče.